A zab /Avena sativa L./ az Avena nemzetsgbe tartozik, ahol vad- s kultr fajok egyarnt tallhatk. A kultrzab-fajok kzl legfontosabb s legelterjedtebb az abrakzab. A termesztett zabok kt tpusra oszthatk: pelyvszabok s csupaszzabok csoportjra. A vadzabok veszlyes gyomnvnyek, amelyek kzl legismertebb a hlazab /Avena fatua L./, amely egybknt az abrakzab snek is tekinthet.
A zab a kalszos nvnyek kztt viszonylag ksn kerlt termesztsre. Kezdetben, mint gyomnvny volt ismert. Termesztse valsznleg Nmetorszg terletn a Rmai Birodalom fennhatsga alatt kezddtt. Nemestsben rejl lehetsgekre viszonylag korn felfigyeltek s a hbors kszlds idszakban a nmetek s angolok egymssal versenyben nemestettk a zabfajtkat a lakossg szmra.
A zab a hvsebb, csapadkosabb ghajlat nvnye, ilyen viszonyok kztt bvebben terem. A zab haznkban mindentt megterem, de a hvsebb s csapadkosabb Dunntlon, valamint az szak-keleti dombvidken tbbet terem. gy ezeken a terleteken nagyobb arnyokban termesztik, mint az orszg tbbi tjain.
A zab nagyon rtkes takarmnygabona. A legtbb zabot szak-Amerikban s Oroszorszgban termesztik.
A zab azonban nem csak rtkes abraktakarmny, emberi tpllkozs cljra s lelmiszeripari feldolgozsra is termesztik a sajtos kmiai sszettele miatt. A zab takarmnyrtke nagyon j, amely jl hasznosul fehrje-, kemnyt- s zsrtartalmnak ksznhet. Gazdag a msz s foszfortartalma, amely a csontkpzdst segti el. De mindezek mellett mg E-vitamint is tartalmaz, ami az apallatok tenysz kpessgt nveli. gy a zab fleg a fiatal s tenyszllatok takarmnyozsra hasznlhat takarmnygabona. A zab rtkes beltartalma alapjn emberi tpllkozsra is alkalmas. A zabpehely, zabliszt, stb. mellett csecsemtpszerek ksztsre is felhasznljk. Fehrjket, B csoportba tartoz vitaminokat, svnyi anyagokat (vas, kobalt, mangn, cink, alumnium s klium), valamint az A-vitamin elanyagt, a karotint tartalmazza. A br s a jd is megtallhat benne nyomelemknt. A zabszalmafrdt kovasavtartalma teszi rdekess. A zab nyugtat hatsa fknt az aveninre, egy indol-alkaloidra vezethet vissza. Nyugtatszerknt fleg a mag alkoholos kivonatt alkalmazzk.
Elnys lettani hatsnak titka a nagy rost- s az alacsony zsrtartalomban rejlik. A rostok szmos betegsg s kros llapot megelzsben hasznosak, hogy csak a legkzenfekvbbeket emltsk: segtenek cskkenteni a vr koleszterinszintjt s stabilizlni a vrcukorszintet. Emellett szerepk van a vastagblrk, a szkrekeds s az elhzs megelzsben is. Klns, de tny, hogy vannak emberek, akik a rostokat "emszthetetlennek" tartjk, mellzik trendjkbl: az eredmny termszetesen szkrekeds s annak kvetkezmnyei. A durva rostok idelisan tiszttjk a vastagbelet - ez pedig a hossz, egszsges let zloga.
Az lelmi rostok poliszacharidokbl s ligninbl llnak, fontos szerepet jtszva az emszts folyamatban. Lteznek vzoldkony nvnyi rostok ezek llaga zselszer -, amelyek az emsztrendszerben megktik a koleszterint, gy az nem tud felszvdni. A vzben nem oldd rostokat pedig a termszet "seprjnek" nevezhetjk. Cskkentve a tpllk thaladsi idejt, kevesebb mreganyag felszvdsra adnak lehetsget, mintegy kisprve azokat. A modern orvostudomny is bebizonytotta, hogy a vastagbl klnbz betegsgeinek kialakulsban az egyik f tnyez a rostszegny tpllkozs. A zab rtkes forrsa mind a vzben oldhatatlan, mind az oldhat rostoknak, s ez a kettssg az, ami elsegti az egszsges blmkdst.
|