A fahjnak fja, vagyis a fahjfa Dl-zsiban, Dl-Knban, Burmban, Indiban s Sr Lankn shonos dsan gas, rkzld kisebb mret fa. A trtnelem sorn utazk vittk Egyiptomba, ahol - mgikus hatst tulajdontva - balzsamokba kevertk, s a hberek, grgk s a rmaiak fszernek s illatszernek hasznltk, valamint klnfle emsztsi zavarokat orvosoltak vele. A keresztes vitzek ksbb szerelmi bjitalt ksztettek belle. A 12. szzadban megersdtt a fahjnak tulajdontott gygyt hatsnak hite, ugyanis a nmet rendfnkn Hildegard, mr homlokreg-gyulladsra, megfzsra, s nthra is javasolta hasznlatt. A 17. szzadban azonban Eurpban ismt csak a konyhban alkalmaztk. Gygyt kpessgeit a 19. szzadban fedeztk fel jra, gyomor- s mhbntalmakra hasznltk. Ksbb mr felfvds, hasmens, hnys s emsztsi zavarok ellen is ajnlottk. A mhre gyakorolt hatsrl klnbz vlemnyen vannak. Japn kutatk szerint cskkenti a vrnyomst.
A fahjfa magassga a 10-13 mtert is elri, de a termesztsben sohasem engedik 3-4 mternl magasabbra nni. Brnem levelei keskeny lndzssak, hosszksak, kihegyezettek, ltalban 15 cm hosszak, kihajtskor lnk piros sznek. A trpusokon ltetvnyeken szltben termesztik.
A nvny fszerknt felhasznlhat rsze a szrtott bels krge (Cinnamomi cortex). Levelbl illolajat nyernek (Aetheroleum cinnamomi), mely a kregbl szerzett olajjal azonos hats, de enyhbb. Ezt a krget a 3 v alatti fk fiatal gairl hntjk le.
Hatsai
A fahj ferttlent hatanyagokat tartalmaz, ezrt gyakran hasznljk a gyomor-bl csatorna fertzsei s lgti fertzsek ellen. A kreg antibakterilis, sszehz, szlhajt, grcsold s hnyscsillapt. Az illolaj pedig antibakterilis, antivirlis s antifunglis hats. Segti az emsztst, ezrt enyhti az emsztsi zavarokat, a klikt, a hnyingert s a blszelek tlzott tvozst.
Krgt s olajt a npi gygyszatban gyakran hasznltk tvgytalansg, hasmens, gyomorgrcs, emsztsi zavarok, hnys, mentsrucis panaszok, meghls, asztma, lumbg stb. panaszok kezelsre.
Teakeverkknt segtette az tvgy s emszts javulst, erstette a gyomrot, javtotta a szjreg gyulladsos folyamatainak (fogny- s szjnylkahrtya) gygyulst. A gasztronmiban nem csak aroms ze miatt adagoltk szvesen stemnyekhez s tortkhoz, hanem azrt is, mert segtett megemszteni a zsrokat. Egyb kedvez tulajdonsga, hogy a benne lv tannin miatt meglltja a vrzst s a hasmenst. Javtja a vrkeringst, ezrt cskkenti a hlses betegsgek tneteit. Fokozza az inzulin hatkonysgt, javtja a glkztolerancit. Ellaztja a mhet, ezrt cskkenti a menstrucis panaszokat. Fokozza a libidt s a szexulis teljestmnyt is. |
|