
A napraforgk csaldjba tartozik. Kt, kt s fl mter magasra is megn. Tbb fajtjt klnbztetjk meg. Nlunk a fehr gumj van legjobban elterjedve. Htkznapi, ignytelen nvny, gumja olyan, mint a krumpli.
A csicska f hatanyaga az inulin nvnyi rostanyag, amely kpess teszi a szervezetet arra, hogy ngygyt tevkenysgnek maximumt rje el. Az inulin folykony rost, melyet szmos nvny fruktooligoszacharid-rsze tartalmaz: gazdag inulinforrs a cikria nvny gykere, melybl ptkv is kszl, vagy a saltaknt fogyasztott endvia s az articska, de a leggazdagabb inulinforrs eddigi ismereteink szerint az si biblikus idktl is ismert csicska. Az inulin sszetett sznhidrtvegylet, amely azonban eltr az ebbe a kategriba tartoz kemnytktl, vagyis nem tekinthet cukornak sem, annak ellenre, hogy des z. A nagy eltrst ezektl az adja, hogy sem az ember szjban, sem az emsztszerveiben nincs olyan enzim, amely kpes lenne feloldani vagy megemszteni az inulint. Az inulin vzben oldd nagymret rost, amely a blben srtetlen marad, s gy maghoz vonzza a j baktriumokat a tpllkozsra. Mikzben az ember szmra emszthetetlen marad, kalriatakarkossg szempontjbl kiemelked jelentsg.
Az inulin legnagyobb haszna probiotikus tulajdonsgban rejlik, szelektv mdon tpanyagul szolgl a hasznos blbaktriumoknak, fleg a Bifidobacteriumoknak s Acidophilusoknak. A kros blflra tagjai szmra viszont az inulin a szaporodst s tpllkozst illeten kzmbs. A rossz hats Clostridium perfringens s sok egyb kros baktrium inkbb a finomtott cukor bomlstermkein lnek.
A vastagbl sok funkcija mellett a legveszlyesebb toxikus anyagok trhznak szmt. Az ember, mire betlti az 50 ves kort, beleiben mintegy 5 kg mrgez hulladkanyagot trol el. Ezek a toxinok a blflra kros talaktsa rvn a rossz emsztst (rothadsos), szkrekedst, rkos megbetegedst, az immunrendszer mkdskptelensgt okozhatjk. Szerencsre a rossz irnyba vltozott blflra helyrelltsra alkalmas inulin hasznlatval ezek a kros hatsok is elkerlhetek.
A kedvez blflra tpllsn s fenntartsn kvl az inulinnak egyb tpllkozs-lettani szerepe is jelents; elnysen befolysolja a bl pH-rtkt s a szklet tmegt. A bl pH-rtknek cskkensvel tbb ltfontossg svnyi s oldhatsga is nvekedik, s ezltal javul a szervezet kalcium- s magnziumelltottsga. Az trendbe ptett inulin megsznteti a szkrekedst, nveli a szkletrts gyakorisgt. Ezzel a bltartalom tranzitideje is lervidl, ami a toxikus bomlstermkek kpzdst s felszvdsnak lehetsgt megakadlyozza. Vizsglatok alapjn bizonyoss vlt, hogy alacsony vrcukorszint esetben az inulin hatsra a glukz felszvdsa nvekedik, a bltartalom savass vlik, a koleszterinszintet szablyozza, cskkenti a szrum triglicerid szintjt s a vrnyomst.
A Bifodobacteriumok serkentse ltal cskken a patogn baktriumok lettere, melyek kvetkezmnyeknt cskken a mjtoxinok, a karcinognek mennyisge, mrskldik az lelmiszer-intolerancia s immunstimulns hats rhet el. A Lactobacillusok tbbsge s az Acidophilusok is nagy antimikrobilis aktivits anyagokat tartalmaznak, gy tbbek kztt acidolint, acidophyllint, acidolphint, laktocidint s bacteriocint. Ezek a baktrium-sszetevk csraellenes s antivirlis hatst mutatnak a Campylobacter, Listeria, Staphylococcusok, Candida, valamint a herpesz s influenzavrusok ellen. Kln emltst rdemel a Lactobacillus rhamnosus trzs, melynek immunstimulns hatsa a makrofgok fagocitaaktivitsnak s az immunglobulinok aktivitsnak nvekedsn keresztl valsul meg. Ezrt ezt a baktriumtrzset tekintik a legfontosabbnak a Lactobacillusok kztt. Az inulin termszetesen ennek a trzsnek is a tpllkot jelenti.
A Kzponti lelmiszertudomnyi Kutatintzet s az Orszgos lelmezs- s Tpllkozstudomnyi Intzet kutati a csicska ms hatsait is vizsglni kezdtk. Kezdeti eredmnyeik nagyon bztatak: szmos betegsg megelzsben is lehet szerepe a csicska-lnek. Ilyen pldul a gyermekkori asztma, a klnbz szv s rrendszeri megbetegedsek, a candidzis, s a cukorbetegsg is.
Megkezddtek a ksrletek az elnys lettani hats csicskal ellltsra is. A magyar kutatk ltal kifejlesztett technolgia legfbb elnye a ledarlt s forr gzzel feltrt rostanyag szrsben rejlik. Az ultraszrs a korbbi technolgikkal ellenttben nem alkalmaz segdanyagokat, tisztn fizikai mdszert. Ezzel lehetsg nylik bio-mnsg csicska-l ellltsra.
A szrs utn nyert tiszta l srtve szmos lelmiszer adalkanyagaknt hasznlhat.
Gyermekkori lelmiszer-allergik
A gyermekkori lelmiszer-allergik esetben megllaptottk, hogy szinte kivtel nlkl a Lactobacillus, az Acidophilus s a Bifidobacteria trzsek lecskkent szmval egyidej Enterobacteriaceae csald tlfejldse a kivlt ok. Blflrt helyrellt beavatkozsknt mzlibe vagy dzsszhoz adagolt inulinnal az lelmiszer-allergia megszntethet.
Szv- s rrendszeri betegsgek
A szv- s rrendszeri betegsgek egyik elindtja a magas LDL-koleszterin tartalom. Hatkony koleszterinszint-cskkent gygyszerek lteznek, de mellkhatsuk miatt, lehetsg szerint, kerljk hasznlatt.
Ismeretes, hogy a mj sznhidrtokbl zsrsavakat, triglicerideket szintetizl, ha nem jut a szervezet ms forrsbl a zsiradkhoz. Ennek ksznhet tbbek kztt az is, hogy a koleszterinszint, amely egynenknt determinlt, zsiradkmentes dita ellenre is magas lehet. Izollt mj-sejtkultra hasznlatval kimutattk, hogy az inulin a zsrsav-triglicerid kpzdst elsegt enzim aktivitst gtolja. A koleszterinkpzds ezen tja, illetve a kpzds gtlsa a magas sznhidrttartalm trend esetre ll fenn. Vagyis tsztaflk, pkruk, stemnyek, dtitalok vagy a rizs- s burgonyatelek kedvelinl kifejezetten vrlipidszint-cskkent hatsa van az inulinnak.
A koleszterin- s trigliceridcskkent hats elrsnek egyik hatkony mdja szerint 1-2 evkanl csicskaport keverjnk 1-1,5 dl narancsdzsszba, melyet elfogyasztva nem csak az inulin elnyei vlnak hasznunkra, hanem egyttal a szv- s rrendszeri betegsgek megelzsben szerepet jtsz esszencilis svnyi anyaghoz, a kliumhoz is hozzjutunk.
Mellrk
A mellrk a posztmenopauza llapotban lv nknl npbetegsgi szintre emelkedett az utbbi idben. Taln szerencsnkre ez is egy olyan rosszindulat betegsg, amely ellen a jtkony baktriumok kpesek felvenni a versenyt. Klinikai vizsglatok szerint az trendbe ptett nem emszthet sznhidrt (inulin) gtolta a tumor fejldst. Az trendbe pthet inulin fogyasztsa rizikmentes, s knnyedn alkalmazhat a rkterpiban. A rkellenes hats a Lactobacillus bta-glucuronidz enzim gtlsn alapul. Ez a szkletben tallhat enzim a szervezet detoxikl tevkenysgt gtolja abban, hogy az sztrogn egy kevsb aktv/toxikus formban estrioll alakuljon t. Az sztrogn toxikus formja ugyanis a mellrk rizikjt nveli. Az inulin a blflra normalizlsa tjn az sztrogn legtoxikusabb formjt kiiktatja.
Diabtesz
Diabtesz esetben az inulin mint sznhidrt-energiaforrs azrt jelents, mert a vrcukorszintet tarts fogyaszts esetn sem emeli. Az inulin metabolizcijhoz nincs szksg inzulinra, st az inzulinfggsget is cskkenti, s a vrcukorszint belltst megknnyti. Az inzulin mondhatni pufferszerepet tlt be az lland vrcukorszint megtartsban.
A csicskt mint alapvet inulinforrst ehetjk frissen, nyersen reszelve saltba, sthetnk belle pogcst. Levt kiprselve rostos inulinitalknt fogyaszthatjuk. A csicska viszonylag hamar elveszti nedvessgtartalmt.
|