A zabkorpa a legismertebb élelmi rostban gazdag tápanyagaink egyike, mely alkalmas a rosthiányos táplálkozás kialakulásának megelőzésére. Sokoldalú élettani hatása segít az egészséges táplálkozás kialakításában, ezáltal egészségünk megőrzésében. Csökkenti a koleszterinszintet, védi a gyomor és a bél nyálkahártyáját, segít a bélrenyheség megszüntetésében. Gátolja a zsírok és a szénhidrátok felszívódását, így fogyókúrázáshoz is sikerrel alkalmazható. Jó hatású a cukorbetegek diétájában is.
A zabkorpával folytatott vizsgálatok hőskorában James Anderson, a Kentucky Egyetem Lexingtoni Belgyógyászati Klinikájának orvosa eleinte cukorbetegek vércukorszintjét próbálta befolyásolni zabkorpával, eközben fedezte fel, hogy a betegek vérének koleszterinszintje is csökkent.
(Forrás: Róbert Kowalski tanulmánya, megjelent Harper and Row, Publishers Inc., New York, 1987. )
Ha kevés cereáliát, teljes kiőrlésű kenyeret, zöldséget, babot eszünk, akkor a hiányzó rostokat pótolhatjuk Zabkorpa fogyasztásával.
A vastagbél és a rostok:
Korunk egyik népbetegsége a székrekedés, melynek egyik nyilvánvaló oka a kevés növényi rostot tartalmazó étrend. A székrekedésen hashajtó rendszeres szedésével igyekeznek segíteni holott, csak növényi rostok bőségesebb fogyasztásával lehet megszüntetni. A több rostot fogyasztó népek körében ritkább a vastagbél rákos megbetegedése. Ugyanis a nagyobb rosttartalmú étel rövidebb idő alatt halad át a tápcsatornán és így csökken a rákképző vegyületeknek a bélre kifejtett hatása. A nagymértékű bélfal kiboltosulás (divertikulózis) kialakulása megelőzhető rostdús táplálkozással, ugyanis ez a betegség okozza leggyakrabban, főleg idősebb korban, az alsó bélszakasz vérzéseit. A daganatos betegségek megelőzésénél a zsírfogyasztást is figyelembe kell venni. Ajánlott, hogy a napi zsír- és rostfogyasztás aránya 2 és 3 között legyen (pl. 70 g zsír és 30 g rost).
A cukorbetegség és a rostok:
Összefüggést találtak a rostfogyasztás és a cukorbetegség között is, amely sokszor az elhízás miatt alakul ki. A cukorból és finomlisztből készült, kevés rostot tartalmazó, ételek kevés rágást igényelnek és gyorsan felszívódnak. Ezáltal elhízáshoz, a vércukorszint emelkedéséhez az inzulinelválasztás fokozódásához és kimerüléséhez vezethetnek. Fokozottabb rostfogyasztásnál csökken az inzulin igény, javul az anyagcsere, csökken a táplálkozás utáni hirtelen vércukor emelkedés mértéke, így a vércukorszint ingadozása, amely az ér és idegrendszeri szövődmények kialakulását késleltetheti.
Összefoglalva:
- a rostok akadályozzák a fölösleges energiafelvételt, étkezés előtt fogyasztva csökkentik az éhség érzetet, laktató hatásuk miatt kevesebbet eszünk az energiában gazdag ételekből.
- csökken a vérzsírok szintje, mert a zsírsavak ürítése fokozódik,
- akik sok rostot fogyasztanak, csökken a szívbetegségek kialakulásának kockázata, mert alacsonyabb a szérumkoleszterin szintjük,
- rágást igénylő ételek fogyasztása esetén csökken a fogszuvasodás veszélye.
- csökken az epekőképződés kockázata.
Összetevők:
Fortunate zabkorpa termék:
tápérték 100 g termékben:
energia: 1427 kJ (340 kcal)
fehérje: 15 g
szénhidrát: 57 g
zsír: 5,5 g
élelmi rost: 25 g
Natura zabkorpa termék:
tápérték 100 g termékben:
energia: 1634kJ (386 kcal)
fehérje: 16,1 g
szénhidrát: 58,5 g
zsír: 5,3 g
Zabkorpás túrólepény
Hozzávalók 4 főre
50 dkg krémes vagy áttört túró
25 dkg natúr joghurt
1 egész tojás
5 dkg zabkorpa
2 dkg vaníliás pudingpor
1 kk citromhéj,
citromlé, vagy citromaroma
mazsola
folyékony édesítő
Elkészítés
Egy tálban az összes hozzávalót -a mazsolán kívül- kézi habverővel alaposan összekeverjük.
Legvégül tehetjük bele a mazsolát, már aki szereti.
Teflontepsiben, esetleg enyhén kivajazott zománcozott tepsiben elterítjük.
Előmelegített sütőben, magas hőfokon 35-40 percig egészen pirosra sütjük.
sütési hőfok: 210°C
sütési mód: alul-felül sütés
sütési idő: 35 perc
Zabkása
Hozzávalók 1 főre:
6 dkg zabkorpa
2 dl 1,5%-os tej
1,5 dl víz
csipet só
stevia vagy más édesítőszer ízlés szerint
1 tk fahéj
1 db alma
Elkészítés:
A tejet és vizet egy lábasban melegíteni kezdjük. Beletesszüka sót és a steviát.
Amikor már majdnem felforrt, beleöntjük a zabkorpát és sűrűre főzzük. Olyan állaga lesz, mint a tejbegríznek.Hagyjuk néhány percid pihenni és már fogyaszthatjuk is!
Fahéjjal és almával vagy más gyümölccsel kínáljuk.
forrás: tippekazegészséghez.hu
|