Paleolit diéta
A paleo életmód lényege: visszatérni az ősember táplálkozási szokásaihoz. Tudjuk, hogy az ősember vadászatból, halászatból és gyűjtögetésből tartotta fenn magát, szervezete tökéletesen alkalmazkodott ehhez az életmódhoz.
A ma élő természeti népek hasonló táplálkozást folytatnak és megfigyelések támasztják alá, hogy ezek az emberek teljesen egészségesek, ismeretlen számukra a szívbetegség, a cukorbaj, az elhízás, az autoimmun betegségek és a rákot sem ismerik. Az északi-sarki eszkimók és a pápuák is jóval tovább élnek,sok húst esznek és ettől karcsúak, egészségesek és erősek.
Az általunk fogyasztott zsiradékok közül nem mind felel meg a paleo diétának. Számunkra jó zsírok a sertészsír, kacsazsír, libazsír. Ezenkívül van számos bioboltban beszerezhető termék, melyek kiválóan beilleszthetőek a paleo étrendbe. Ezek az Olajemissimo, a kókuszolaj. Használhatunk hidegen sajtolt szűz olívaolajat is, de csak hidegen, mert sütésnél tönkremegy. Szintén ilyen módon használható a tökmagolaj és az egyéb magolajak. A mogyoróvaj, a dióvaj és a mandulavaj kiváló édességek lehetnek, csak annyit kell tenni, hogy zsírosodásig őröljük. Nagyon kevés vajat használjunk, helyette inkább ghee-t.
Amit tilos, vagy módjával szabad fogyasztani:
- A liszt.
Ennek helyettesítésére azonban több lehetőségünk is van: kókuszliszthez könnyen hozzájuthatunk a kókuszreszelék megőrlésével, de a szezámmaglisztet, szezámpelyhet, lenmaglisztet, mandulalisztet, diólisztet, máklisztet, tökmaglisztet, mogyorólisztet is elkészíthetjük mi magunk vagy beszerezhetjük egy-egy bioboltban.
- A hüvelyeseket is kerüljük!
- Tej helyett kókusztej, mandulatej az elfogadott. Nem paleo tej a rizstej, szójatej.
- A lekvár nem nagyon felel meg a paleo étrendnek, csak keveset fogyasszunk belőle!
- Sajtok közül csak a kemény sajtok megengedettek: a parmezán, a trappista, a cheddar és az ementáli.
Amiket ehetünk:
Folyamatosan nagyon sok tojásra van szükség: ehetjük önmagában, besűríthetjük vele az ételeket és süthetünk is vele.
Bármilyen húst fogyaszthatunk! Érdemes a fagyasztóban előre darabolva, darálva, kiadagolva többféle húst is tartani.
Mindig legyen friss zöldség, gyümölcs és gyorsfagyasztottak is otthon. A paradicsom és a padlizsán csak akkor használható, ha jól érett, akkor is csak kis mennyiségben.
A fűszerek korlátlanul használhatók, főzéskor alkalmazzuk ezeket ízlés szerint.
Ajánlott édesítők: stevia, nyírfacukor, esetleg kis mennyiségben méz.
Ghee (ghí) készítése házilag
A ghee az ókori Indiában a gazdagság szimbóluma volt.
Nagyon egészséges táplálék, méregtelenít és egyben visszapótolja a sejtekbe a szükséges tápanyagokat is, elősegítve azok felszívódását. Fokozza az ételek ízét.
Az Ayurvéda szerint a test és az elme koordinátora , segíti az agy működését, fiatalító és hosszú életet elősegítő hatású. Mindennapos fogyasztása ajánlott, minden test típus számára , mivel mindhárom dósát megnyugtatja. Elég belőle napi 1-2 alkalommal 1 teás kanálnyi. A megfelelő mennyiségű ghee fogyasztása fokozza az emésztést (Agni) , de a túl sok ellentétes hatású!
Hol áll a ghee a jó és a rossz zsírok ranglétráján?
A ghee telített zsírjainak jó része rövid láncú zsírsav, melyek könnyen emészthetőek. Kb. 27 %-ban tartalmaz egyszeresen telítetlen zsírt és csak 4-5 %-ban többszörösen telítetlent. Mivel a testünknek mind a kétfajta zsírra szüksége van, ez a kombináció közel a legideálisabb. A ghee felszívódási rátája 96 %, az olajok és zsírok közül a legmagasabb.
Készítése
Ha ghee készítéséhez legalább egy kiló az a vajmennyiség (teavaj), amivel már érdemes belevágni (1 kg vajból kb. ¾ kg ghee lesz). A tisztítási művelet lényege az, hogy hosszú időn át nagyon lassú tűzön hevíted.
A lassú hevítéstől a víz teljes egészében elpárolog. A fehérjék nagyobb része kicsapódva leülepszik az edény aljára, ahol fura göröngyöket formál. Kisebb részük felszáll a felszínre, és vékony hártyát képez. A tejcukor pedig karamellizálódik, és szép sárga színt ad a gheenek, és kissé diószerű ízt.
Legalább 1, de inkább 2 (mennyiségtől meg a hőforrásod beállításától függően akár több) óra múlva valószínűleg készen lesz a ghee. Ezalatt persze nem kell folyamatosan mellette őrködnöd. Elég, ha időnként ránézel, nehogy megégjen.
Onnan tudod, hogy készen van, ha már nem rotyog, legfeljebb egy-két apró buborékocska száll fel benne néha, és a legaljától meg a legtetejétől eltekintve a tömegének a nagy része teljesen átlátszó aranysárga folyadékká vált.
Ekkor leveszed a tűzről, majd óvatosan áttöltöd egy másik hőálló edénybe, hogy ne kavarodjon fel az aljáról az üledék. A vége felé célszerű teaszűrőn át önteni.
Felhasználása
Sokféle ételbe tehetsz belőle ízesítőnek, vagy kenheted vékonyan kenyérre is.
Használhatod minden recepthez, ami olajat, zsírt vagy vajat ír elő, de kevesebb kell belőle. Ha nagyon jól megy a sorod, akár még a sült krumplit is, vagy az indiai módra panírozott zöldséget ( Pakora ) is tiszta ghee-ben sütheted. A ghee nem ég oda még az olajnál kicsit magasabb hőmérsékleten sem - hiszen már kifőztünk belőle minden éghetőt. Így többször is felhasználható .
A ghee-t mézzel együtt nem fogyasztható, mert akkor méreganyagot termel!
Tárolása
A kész ghee több hónapig is eltartható zárható edényben szobahőmérsékleten. Hűtőben keményre fagy, szobahőmérsékleten kásás, latyakos, nyáron és Indiában pedig folyékony.
A ghee nem romlik meg , minél "öregebb" annál nagyobb a tápértéke .
Ghee-t mostanában már készen is lehet kapni néhány bioboltban és keleti boltban, persze méregdrágán.
forrás: paleolitdieta.com, csokilap.blogspot.hu
|